W przemysłach spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym bardzo istotne jest utrzymywanie higieny instalacji procesowej. Odpowiedni poziom czystości uzyskuje się w procesach mycia i płukania układów. Zasady czyszczenia instalacji określa się na podstawie "Analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli" (ang. akronim HACCP) opisanych w normie ISO 22000:2005 dotyczącej bezpieczeństwa produkowanej żywności. W przypadku wysokiego stopnia skomplikowania lub dużych rozmiarów instalacji, czyszczenie ręczne może być trudne i czasochłonne, a przez to kosztowne. Producenci dążą do automatyzacji procesu czyszczenia instalacji. Odpowiedzią na ich zapotrzebowanie jest stacja mycia CIP.
Czym jest stacja CIP?
CIP (ang. Cleaning in place) oznacza część instalacji bądź osobną maszynę służącą do automatycznego mycia i dezynfekcji instalacji procesowych. Pracuje ona w obiegu zamkniętym. Wykorzystywanymi mediami są woda, para wodna oraz chemikalia przeznaczone specjalnie do procesów odkażania instalacji. Stacja CIP w uproszczeniu składa się ze zbiorników wody i chemii, automatyki sterującej jej przepływem oraz przewodów/rur i przyłączy pozwalających na wpięcie maszyny do systemu produkcyjnego. Chemikalia oraz czas trwania operacji zależą ściśle od charakterystyki czyszczonej instalacji. Ze względu na wysokie wymogi higieniczne, wszelka armatura stosowana przy budowie stacji CIP wykonywana jest ze stali szlachetnej, najczęściej kwasoodpornej.
Jakie podzespoły do stacji CIP dostarcza STASTO Automation?
Lekka i kompaktowa budowa zaworów kulowych w zabudowie typu "Wafer" w połączeniu z teflonowym gniazdem kuli pozwala na sprawne i szczelne przerywanie dopływu wody i detergentów. Gamę uzupełnia wykonanie dedykowane do pary- ze specjalnym otworem kompensacyjnym. Zawory kulowe można w prosty sposób wyposażyć w napędy pneumatyczne oraz elektryczne automatyzujące proces sterowania.
Dostępna wielkość przyłączy od G1/4" do G4". Wykonanie korpusu ze stali kwasoodpornej AISI 316. Zastosowany specjalny rodzaj uszczelnienia kuli z PTFE, który nadaje się również do kontaktu z żywnością (dopuszczenie FDA). Dodatkowym atutem jest dedykowane wykonanie do pary do 198 C.
Zawory wyposażone w napęd pneumatyczny lub elektryczny do automatycznej kontroli strumienia płynu. Charakteryzują się bardzo dużą żywotnością i częstotliwością pracy. Przyłącza od G1/2" do G3". Korpus ze stali kwasoodpornej AISI 316. Napędy mogą być wyposażone w krańcówki oraz w ustawnik pozycyjny. Zastosowanie do cieczy neutralnych, agresywnych oraz pary wodnej.
Wykonania z mosiądzu oraz ze stali szlachetnej dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów od G1/4" do G2" dla przyłączy gwintowanych oraz od DN15 do DN100 dla przyłączy kołnierzowych. Linie produktowe dedykowane są zarówno do wysokich jak i niskich ciśnień. Serie proponowane przez STASTO często stosowane są w instalacjach procesowych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym.
Stosowane do szerokiego zakresu aplikacji chemicznych, farmaceutycznych oraz spożywczych. Dostępne są wielkości od G1/8" do G3" z korpusem z mosiądzu, tworzywa lub ze stali szlachetnej. Występują trzy rodzaje konstrukcji: zawory grzybek-gniazdo bezpośredniego działania, zawory membranowe serwosterowane oraz zawory membranowe ze sterowaniem wymuszonym.
Dostępne w zabudowie osiowej lub super cienkiej międzykołnierzowej. Mechanizmiem wykonawczym może być grzybek na sprężynie bądź klapa. Przyłącza gwintowane w zakresie od G1/8" do G2". Dla zaworów międzykołnierzowych: od DN32 do DN300, w zależności od aplikacji, stosowane są zawory z uszczelnieniem miękkim dla wysokiej szczelności lub metalicznym do pracy w skrajnym zakresie temperatur (od -50°C do +500°C.)
Masz pytania? Chciałbyś poznać szczegóły oferty? Skontaktuj się z nami!